
Caldera Spas - Vacanza - Vanto
Vancanza Series - Vanto Hot Tub
The Vanto ® hot tub is a non-lounge hot tub, the Vanto model features the stylish design and powerful spa jetting system found on all Vacanza Series hot tubs. This comfort-styled open seat spa is roomy enough for seven – 3 on “bench” seats and (4) in the ergonomic full massage seats.
The Vanto has HOT TUB CIRCUIT THERAPY® with 4 different full seat. Rotate through the circuit or just concentrate on the areas that need the most attention.
Water Care System
These are standard bromine/chlorine tubs where you pour in your chemicals as of 2025 versus previous years where this was a cartridge system. This is because starting with 2025 models, the Vacanza series tubs gained having a circulation pump which allows for them to be upgraded to being a SALTWATER hot tub. That adds $750 to the cost but this series can now be saltwater like the Paradise and Utopia.
Cascading Monthly Payments starting at $220/mo and lowering for every month for 60 months. No penalty for early payoff either. Also available with 6 or 12 month 0% financing. Contact us for pricing!
| Seating Capacity | 7 Adults |
| Dimensions | 7’x 7’x 36″ / 213cm x 213cm x 91cm |
| Water Capacity | 375 gallons / 1425 liters |
| Weight (dry) | 845 lbs. / 385 kg |
| Weight (filled) | 5,200 lbs. / 2,370 kg |
| Heater Output | Hi-Flow Heater (4,000 Watts) |
| Electrical Requirements | 230V / 50 amp |
| GFCI Sub-Panel | Included |
| Filter Size | 65 sq. ft. |
Here are the Vanto jets/features:
- Euro Directional Jets (27) – set to provide precise massage to target specific muscles
- AdaptaSsage Jets (3) – allow you to rotate the force of the massage pattern you can regulate
- AdaptaFlo Jets (5) – allowing you to redirect steam by repositioning the nozzle
- Speakers Included – Optional Upgrade to best Sound System you have every heard in a spa for $549
- There are 5 shell colors – Arctic White, Pearl, Desert, Tuscan Sun, & Midnight Canyon
- There are 3 cabinet colors – Parchment, Ash, & Java


