
Caldera Spas - Utopia - Geneva
Utopia Series - Geneva Hot Tub
The Geneva offers a spacious soak for six adults, featuring an UltraMassage® lounge and dual Euphoria® jets, targeting thighs, knees, calves, and feet. The Geneva features comfort, performance and style amenities including 55 jets, the ability to dim lighting and have multiple colors of lights at the same time, it has a backlit Acquarella® waterfall, and seating for up to 6 adults. It has the self-monitoring system built in which also allows for ideal audio controls with the bluetooth stereo add on (the best hot tub audio system on the planet that rivals the best blue tooth speaker systems on the market).
The Gevena has HOT TUB CIRCUIT THERAPY® and all Utopia Series spas have five Hot Tub Circuit Therapy® stations. You can rotate through the circuit or just concentrate on your areas that need the most attention.
This is part of the Utopia series providing the industries best warranty and leading energy efficiency.
Cascading Monthly Payments starting at $315/mo and lowering for every month for 60 months. No penalty for early payoff either. Also available with 6 or 12 month 0% financing. Contact us for pricing!
| Seating Capacity | 6 Adults |
| Dimensions | 7’5″ x 7’5″ x 38″ / 226cm x 226cm x 97cm |
| Water Capacity | 410 gallons / 1550 liters |
| Weight (dry) | 1,000 lbs. / 455 kg |
| Weight (filled) | 5,470 lbs. / 2,485 kg |
| Control System | Advent LCD Touchscreen Control w/Aux Panel |
| Heater Output | EnergyPro® Titanium Heater (4,000 Watts) |
| Jet Pumps | (2) ReliaFlo Pumps, (1) dual speed, (1) single speed |
| Electrical Requirements | 230V / 50 amp |
| GFCI Sub-Panel | Included |
| Filter Size | 100 sq. ft. |
Here are the Geneva jets/features:
- Freshwater IQ Salt System
- UltraMassage Lounge – for neck, shoulder, middle back, calves, and feet (sole soothers)
- Atlas Neck Massage – A contoured pillow cradles your head while specialized, above-the-water-line jets focus on neck and shoulders
- EsctaSeat – multiple jets that focus on large muscles in your back (some other models have wrists and calves with this jet)
- LumbarSsage Seat – a unique jet configuration to relieve tension and pain in your back’s lumbar region.
- Euphoria Jets- These jets provide a deep, penetrating massage to thighs, knees, calves and feet
- Hip Jets
- Angled Calf Jets
- Sole Soothers – stimulate and revive the muscles in your feet
- Speakers Included – Optional Upgrade to best Sound System you have every heard in a spa for $549
- There are 5 shell colors – Arctic White, Pearl, Desert, Tuscan Sun, & Midnight Canyon
- There are 3 cabinet colors – Parchment, Ash, & Java


