
Caldera Spas - Utopia - Cantabria - Saltwater Hot Tub
Utopia Series - Cantabria Hot Tub
Caldera Spas signature hot tub, the Cantabria comfortably fits eight adults and features the UltraMassage® lounge with the customizable UltraMasseuse® System. Create your personal spa experience with six different jet sequences and three speeds.
We affectionately call this the “party” tub – perfect for when you are hosting guests or parties. It has 74 jets and is the only hot tub with two additional controllers in the seats so you don’t have to go over to your LCD screen to make adjustments. It has the ability to dim lighting and have multiple colors of lights at the same time, it has a backlit Acquarella® waterfall like all 4+ person Utopia series do. It has the self-monitoring system built in which also allows for ideal audio controls with the bluetooth stereo add on (the best hot tub audio system on the planet that rivals the best blue tooth speaker systems on the market).
The Gevena has HOT TUB CIRCUIT THERAPY® and all Utopia Series spas have six Hot Tub Circuit Therapy® stations. You can rotate through the circuit or just concentrate on your areas that need the most attention.
This is part of the Utopia series providing the industries best warranty and leading energy efficiency.
Cascading Monthly Payments starting at $400/mo and lowering for every month for 60 months. No penalty for early payoff either. Also available with 6 or 12 month 0% financing.
| Seating Capacity | 8 Adults |
| Dimensions | 9′ x 7’7″ x 38″ / 274cm x 231cm x 97cm |
| Water Capacity | 615 gallons / 2325 liters |
| Weight (dry) | 1,310 lbs. / 595 kg |
| Weight (filled) | 7,840 lbs. / 3,560 kg |
| Control System | Advent LCD Touchscreen Control w/Aux Panel |
| Heater Output | EnergyPro® Titanium Heater (4,000 Watts) |
| Jet Pumps | (2) ReliaFlo Pumps, (1) dual speed, (1) single speed |
| Electrical Requirements | 230V / 50 amp |
| GFCI Sub-Panel | Included – needs two 50amp panels |
| Filter Size | 100 sq. ft. |
Here are the Cantabria 74 jets/features:
- Freshwater IQ Salt System
- UltraMassage Lounge – for neck, shoulder, middle back, calves, and feet (sole soothers)
- Atlas Neck Massage – A contoured pillow cradles your head while specialized, above-the-water-line jets focus on neck and shoulders
- EsctaSeat – multiple jets that focus on large muscles in your back (some other models have wrists and calves with this jet)
- LumbarSsage Seat – a unique jet configuration to relieve tension and pain in your back’s lumbar region.
- Euphoria Jets- These jets provide a deep, penetrating massage to thighs, knees, calves and feet
- Hip Jets
- Angled Calf Jets
- Foot Ridge in the lounger – to aid you “staying in place and not floating away”
- Sole Soothers – stimulate and revive the muscles in your feet
- Speakers Included – Optional Upgrade to best Sound System you have every heard in a spa for $549
- There are 5 shell colors – Arctic White, Pearl, Desert, Tuscan Sun, & Midnight Canyon
- There are 3 cabinet colors – Parchment, Ash, & Java


