
Caldera Spas - Paradise - Makena
Paradise Series - Makena Hot Tub
The Makena® is a full-featured, full-sized hot tub with lounge and is perfect for daily personal care, family time and entertaining. The Makena features our signature comfort, performance and style amenities including 46 jets, 12 points-of-light, a backlit Acquarella® waterfall, and seating for up to 6 adults.
The Makena has HOT TUB CIRCUIT THERAPY®Each Paradise Series spa has five Hot Tub Circuit Therapy® stations. Rotate through the circuit or just concentrate on the areas that need the most attention. In just 20 minutes, you’ll emerge transformed.
We equip all of our Makena hot tubs with the Freshwater Salt System and they can also be Upgraded to the IQ System for a nominal fee. You can choose bromine/chlorine cartridges instead of salt if you would like.
Cascading Monthly Payments starting at $270/mo and lowering for every month for 60 months. No penalty for early payoff either. Also available with 6 or 12 month 0% financing. Contact us for pricing!
| Seating Capacity | 6 Adults |
| Dimensions | 7’5″ x 7’5″ x 36″ / 226cm x 226cm x 91cm |
| Water Capacity | 395 gallons / 1500 liters |
| Weight (dry) | 1,020 lbs. / 465 kg |
| Weight (filled) | 5,365 lbs. / 2,445 kg |
| Heater Output | EnergyPro® Titanium Heater (4,000 Watts) |
| Electrical Requirements | 230V / 50 amp |
| GFCI Sub-Panel | Included |
| Filter Size | 75 sq. ft. |
Here are the Makena jets/features:
- Freshwater IQ Salt System (IQ Upgrade Option for $499)
- UltraMassage Lounge – for neck, shoulder, middle back, calves, and feet (sole soothers)
- EsctaSeat – multiple jets that focus on large muscles in your back (some other models have wrists and calves with this jet)
- LumbarSsage Seat – a unique jet configuration to relieve tension and pain in your back’s lumbar region.
- Euphoria Jets- to massage the feet in this model
- Sole Soothers – stimulate and revive the muscles in your feet
- VersaSsage Jets – – allow you to rotate the force of the massage with stationary, direct. or rotating stream
- Euro Directional Jets – – set to provide precise massage to target specific muscles
- Speakers Included – Optional Upgrade to best Sound System you have every heard in a spa for $549
- There are 5 shell colors – Arctic White, Pearl, Desert, Tuscan Sun, & Midnight Canyon
- There are 3 cabinet colors – Parchment, Ash, & Java


