
Caldera Spas - Paradise - Martinique
Paradise Series - Martinique 5 person Hot Tub
The Martinique is spacious and island inspired while being contemporary. The hot tub’s contoured look features a roomy lounge with an expanded leg area and FootRidge® enhancements. Equipped with a generous jetting system, the Martinique takes relaxation to a new level. With 34 hydrotherapy jets, this dual pump spa offers a stellar hydrotherapy experience.
We equip all of our Martinique hot tubs with the Freshwater Salt System and they can also be Upgraded to the IQ System for a nominal fee. You can choose bromine/chlorine cartridges instead of salt if you would like but it is not recommended.
Cascading Monthly Payments starting at $235/mo and lowering for every month for 60 months. No penalty for early payoff either. Also available with 6 or 12 month 0% financing.
| Seating Capacity | 5 person |
| Dimensions | 7.5′ x 6.33′ x 34″ / 226cm x 193cm x 86cm |
| Water Capacity | 285 gallons / 1080 liters |
| Weight (dry) | 930 lbs. / 420 kg |
| Weight (filled) | 4,180 lbs. / 1,895 kg |
| Heater Output | EnergyPro® Titanium Heater (4,000 Watts) |
| Jet Pumps | ReliaFlo® 2.0 Hp Single-Speed Pump ReliaFlo® 1.5 Hp Dual-Speed Pump EnergyPro® Circulation Pump |
| Electrical Requirements | 230V / 50 amp |
| GFCI Sub-Panel | Included |
| Filter Size | 50 sq. ft. |
Here are the Martinique jets/features: 34 total jets
- Freshwater Salt System (IQ Upgrade Option for $499)
- (24) Euro Directional Jets – set to provide precise massage to target specific muscles
- (7) VersaSsage Jets – allow you to rotate the force of the massage with stationary, direct. or rotating stream
- (2) AdaptaSsage Jets – rotating jet designed to deliver a soothing, deep-tissue massage to target sore areas of the body
- (1) AdaptaFlo Jets – allowing you to redirect steam by repositioning the nozzle
- Speakers Included – Optional Upgrade to best Sound System you have every heard in a spa for $549
- There are 5 shell colors – Arctic White, Pearl, Desert, Tuscan Sun, & Midnight Canyon
- There are 3 cabinet colors – Parchment, Ash, & Java


