
Caldera Spas - Paradise - Salina
Paradise Series - Salina Spa
The Salina® hot tub is a paradise found. This comfort-styled open seat spa is roomy enough for seven. Its spacious two level footwell features the powerful Euphoria® jet for multi-position enjoyment. With 40 jets and two, 2.5 HP ReliaFlo® jet pumps onboard, this hot tub is a power-packed massage “machine.” for up to 7 adults.
The Salina has HOT TUB CIRCUIT THERAPY® with 4 different full seat and 2 more seats with jets that are considered Hot Tub Circuit Therapy® stations. Rotate through the circuit or just concentrate on the areas that need the most attention. In just 20 minutes, you’ll emerge transformed.
We equip all of our Salina hot tubs with the Freshwater Salt System and they can also be Upgraded to the IQ System for a nominal fee. You can choose bromine/chlorine cartridges instead of salt if you would like.
Cascading Monthly Payments starting at $260/mo and lowering for every month for 60 months. No penalty for early payoff either. Also available with 6 or 12 month 0% financing. Contact us for pricing!
| Seating Capacity | 7 Adults |
| Dimensions | 7’5″ x 7’5″ x 36″ / 226cm x 226cm x 91cm |
| Water Capacity | 420 gallons / 1600 liters |
| Weight (dry) | 1,005 lbs. / 455 kg |
| Weight (filled) | 5,735 lbs. / 2,615 kg |
| Heater Output | EnergyPro® Titanium Heater (4,000 Watts) |
| Electrical Requirements | 230V / 50 amp |
| GFCI Sub-Panel | Included |
| Filter Size | 75 sq. ft. |
Here are the Salina jets/features:
- Freshwater Salt System (IQ Upgrade Option for $499)
- EsctaSeat – multiple jets that focus on large muscles in your back (some other models have wrists and calves with this jet)
- LumbarSsage Seat – a unique jet configuration to relieve tension and pain in your back’s lumbar region.
- Euro Directional Jets – set to provide precise massage to target specific muscles
- VersaSsage Jets – allow you to rotate the force of the massage with stationary, direct. or rotating stream
- Euphoria Jets – to massage the feet in this model
- AdaptaFlo Jets – allowing you to redirect steam by repositioning the nozzle
- Angled Calf Jets on two different seats
- Speakers Included – Optional Upgrade to best Sound System you have every heard in a spa for $549
- There are 5 shell colors – Arctic White, Pearl, Desert, Tuscan Sun, & Midnight Canyon
- There are 3 cabinet colors – Parchment, Ash, & Java


